Tipy a Rady

Ako pripraviť bicykel na sezónu

Leto sa pomaličky blíži a tak sa mnohí nadšenci bicyklovania tešia, až vyrazia na potulky so svojím dvojkolesovým tátošom. Pokiaľ sa aj vy chystáte oprášiť svoj bicykel, mali by ste ešte predtým skontrolovať, v akom je stave a či je všetko v poriadku.

Náročnosť jarnej údržby

Náročnosť prípravy bicykla na novú sezónu sa odvíja od toho, v akom stave ste ho odložili na zimný spánok. Mnohí totiž na konci sezóny bicykel nechajú odložený po poslednom výlete len tak, a spomenú si naň, až keď je vonku pekné jarné počasie.

Pokiaľ sa o svoj bicykel staráte pravidelne a na zimu ste vykonali posezónny servis, postačí vám naozaj pár minút na to, aby ste ho pripravili na jazdu. Predtým, ako sa rozhodnete ho používať, skontrolujte, či fungujú brzdy, preverte tlak v pneumatikách a skontrolujte všetky dôležité súčasti bicykla. Ak ste tak neurobili pred zimou, ponúkame vám 5 jednoduchých krokov, ako to docieliť teraz na jar.

1. Skontrolujte brzdy a prehadzovačky

Brzdy patria k dôležitej výbave bicykla a od ich spoľahlivosti závisí vaša bezpečnosť. Potrebné je skontrolovať, či fungujú a či nie sú opotrebované. Dôležitá je aj návratnosť brzdovej páky, ak je pomalá, pravdepodobne treba premazať lanká a bowdeny, prípadne ich vyčistiť alebo vymeniť. Skontrolujte a nastavte aj kotúčové brzdy, ak ich váš bicykel má. Rovnako tak aj prehadzovačky, aby ste nestratili nad svojím bicyklom kontrolu.

2. Zamerajte sa na kolesá

Na kolesách skontrolujte, či nemajú osmičku, či sú správne vycentrované. Ďalej osky kolies, či nevŕzgajú a nie sú uvoľnené. Náchylné sú na to staršie typy s guličkami. Urobte kontrolu ráfikov a ich poškodenia. Pozrite sa na matice a rýchloupináky v nábojoch kolies. Nakoniec skontrolujte tlak v pneumatikách a dofúkajte ich. Pokiaľ ste nemali bicykel počas zimy zavesený, budú určite mäkké. Odporúčané hodnoty bývajú uvedené na boku plášťa. V prípade, že sú pneumatiky popraskané, radšej investujte do nových. Pri ich kúpe si okrem dezénu a rozmeru všímajte aj maximálny povolený tlak, aby ste ich neprehustili. Zároveň pri výmene plášťa vymeňte aj dušu, no a pokiaľ máte bezdušový systém, doplňte tesniaci tmel.

3. Premažte reťaz

Osobitnú pozornosť venujte reťazi. Staré vrstvy oleja a maziva odstráňte špeciálnym čističom a kefkou. Na čistenie reťaze sa používa aj pračka, ktorú nasadíte na reťaz a pretáčaním cez voľnobeh ju v čistiacom roztoku vyperiete. Následne ju vysušte a znovu namažte, ale nie olejom či vazelínou. Na mazanie použite sprej na to určený. Ideálne je reťaz úplne zložiť z bicykla, vyprať v benzíne a potom namazať. Stav reťaze sa kontroluje mierkou, čo je nástroj, ktorý slúži na rozpoznanie, či nie je reťaz príliš vytiahnutá.

4. Dotiahnite všetky spoje a bicykel namažte

Nemali by ste zabúdať na dotiahnutie spojov. Povolené matice môžu spôsobiť veľa nepríjemností počas jazdy. Skontrolujte utiahnutie matíc hlavového zloženia (upevnenie riadidiel do vidlice), stredového zloženia (osky pedálov), ale aj skrutky na predstavci, sedlovke, pedáloch či na sedle.

Okrem namazania reťaze a brzdových laniek by ste nemali zabudnúť namazať ostatné súčiastky bicykla, kde dochádza k treniu, čím zabezpečíte ich väčšiu efektivitu i vyššiu životnosť. Napomôžete zvýšiť výkon pohyblivých častí, pričom prebytočné mazivo utrite suchou handričkou. Premažte osky pedálov, pohyblivé časti prehadzovačky, otočný bod brzdovej páky, prípadne odpruženú vidlicu a rám.

5. Skontrolujte svetlá a odrazky

K príprave bicykla na sezónu patrí aj kontrola svetiel a odraziek. Pokiaľ máte na svojom bicykli svetlo, skontrolujte, či funguje a či je správne nastavené dynamo. Ak používate batériové LED osvetlenie, skontrolujte stav batérií. Alkalické nemajú problém vydržať aj niekoľko rokov, no obyčajné vám počas zimy mohli vytiecť a zničiť celé svetlo. Nemáte na bicykli svetlo? Pouvažujte nad jeho kúpou, nikdy neviete, či vás počas jazdy na bicykli nezaskočí tma alebo znížená viditeľnosť v podobe hmly.

Nevynechajte kontrolu odrazových skiel, či nie sú poškodené alebo vypadnuté. Ich absencia neznižuje komfort jazdy na bicykli, ale patria do povinnej výbavy cyklistu, aby ste boli na ceste videný.

Okrem skontrolovania všetkých dôležitých súčastí, je potrebné bicykel poriadne poumývať a zbaviť ho všetkých nečistôt. Na vyčistenie bicykla postačí teplá voda s čistiacim prostriedkom, handrička, prípadne mäkká kefka. Tlakový čistič nepoužívajte, silný prúd vody by mohol niektoré súčasti bicykla poškodiť

Súvisiace príspevky